Mimo że balkon to przestrzeń prywatna, warto pamiętać, że jest ona jednak eksponowana na widok publiczny.
Problem jest szczególny, gdy mieszkamy w dużym skupisku ludzi: na przykład na osiedlu mieszkaniowym, gdzie balkony blisko ze sobą sąsiadują. Wówczas bardzo szybko dochodzi do sytuacji konfliktowych. Dlatego, powinniśmy pamiętać, że istnieją pewne zasady odnośnie tego, czego na balkonie robić nie można. Sprawdźcie:

Czy chodzenie nago po własnym balkonie może być karalne?

Uprawianie seksu, a nawet chodzenie nago, czy masturbacja: to również podlega pod kodeks wykroczeń i gdy naszemu sąsiadowi nie będą podobały się czynności z opisanego zakresu, może w pełni zgodnie z prawem posiłkować się policją lub strażą miejską. Aby nas powstrzymać przed kontynuowaniem czynności lub aby nas ukarać po fakcie: niekoniecznie musi mieć tutaj nagranie, wystarczą zeznania. Gdy sprawa okaże się uciążliwa dla większej ilości świadków, którzy po fakcie zrzeszą się i złożą zeznania, wówczas niestety zostaniemy ukarani grzywną.

Wywieszanie zbyt mokrego prania

Gdy wywieszamy pranie, z którego kapie na dół i cierpi na tym sąsiad, a my nie posłuchamy jego roszczeń, również i w tym przypadku (na szczęście) sprawę może regulować prawo. Do takich zachowań odnosi się artykuł 75 Kodeksu Wykroczeń. Jest to ten sam przepis, który mówi o tym, że na balkonie nie można pozostawiać przedmiotów, które mogą przeturlać się i spaść poza balkon, stwarzając zagrożenie osobom przebywającym na dole.

Czy można suszyć dywan na balkonie?

Nie można również wywieszać na sznurkach, wśród suszącego się prania, przedmiotów ciężkich (stwarzających zagrożenie w przypadku, gdy opadną na dół). Przykład? Ciężki dywan lub materac.

Czy na balkonie można pozostawiać worki ze śmieciami?

Szczególną uwagę należy też zwrócić na śmieci wystawiane na balkon: osoby, które mają ten zwyczaj, również mogą być powstrzymywane przez przepisy. Śmieci stojące na balkonie mogą być rozszarpywane i roznoszone przez ptaki, co doprowadza do zanieczyszczania okolicy. W przypadku, gdy pozostawione worki ze śmieciami rozniesie po okolicy pies, również, właściciel śmieci również odpowie za zanieczyszczanie okolicy. W przypadku, gdy śmieci ustawione na balkonie rozdziobią ptaki, a owe śmieci spadną, odpowiemy również za powodowanie zagrożenia wobec osób, które znajdują się pod balkonem.

Kary za zostawienie szczekającego psa na balkonie

O tym,że na balkonie nie należy hałasować w sposób, który przeszkadza otoczeniu – tego nie można robić również we własnym mieszkaniu, jeśli hałasy są uciążliwe dla sąsiadów. Na balkonie jednak, o czym warto pamiętać, nie można bezkarnie i bez ograniczeń zostawiać wyjącego  wniebogłosy psa. Odpowiadamy za to tak samo, jak w przypadku urządzenia głośnej imprezy.

Na koniec: największa zmora Polaków

Jednak nie szczekające psy, incydentalne imprezy na balkonie lub spadające krople wody z prania sąsiada na górze są największymi zmorami polskich właścicieli balkonów. Największy problem Polacy mają z… sąsiadami palącymi papierosy na swoich balkonach. Gdy sąsiad pali na balkonie, często konieczne jest zamykanie wszystkich okien we własnym mieszkaniu, bo dym przedostaje się do środka. Niestety jednak, mimo że jest to najbardziej uciążliwy problem, najtrudniej jest wyegzekwować od sąsiada swoje prawo do przebywania w niezadymionym mieszkaniu. Palacze często obstają na stanowisku, że nikt im nie będzie mówił, co mają robić na swoim balkonie i …. palą, doprowadzając do tego, że ktoś z mieszkania obok, kto nie pali, musi przebywać we własnym mieszkaniu w zadymionych pomieszczeniach. Prawnicy polecają, że w tym wypadku należy dochodzić swoich praw w zgodzie, bo batalie prowadzone przy użyciu paragrafów są tutaj uciążliwe i długotrwale.

Więcej o tym, jak skutecznie walczyć z sąsiadem palącym na balkonie przeczytacie tutaj.

 

I jak, czy odnaleźliście wśród przykładów również i Wasze wybryki? A może macie doświadczenia z bycia ofiarą uciążliwego sąsiada? Podzielcie się, jak poradziliście sobie z problemem!

0 Comments

Leave a Comment

This is a Sidebar position. Add your widgets in this position using Default Sidebar or a custom sidebar.