Białe doniczki, które pięknie wyglądały w sklepie, nie zawsze będą dobrze wyglądały we wnętrzu. Poniżej podpowiadamy, jakie kwiaty pasują do białych doniczek oraz w jakich typach wnętrz najlepiej odnajdą się właśnie doniczki w kolorze białym.

Białe doniczki, wbrew pozorom, bardzo dobrze wyglądają w przestrzeniach ciepłych. We wnętrzach w stylu skandynawskim, w którym zainstalowano sporo jasnego, ciepłego, nielakierowanego drewna, białe doniczki zagrają bardzo dobrze. Nie musimy tutaj wysilać się szczególnie nad doborem konkretnego rodzaju kwiatków (ważne jednak, aby nie były to kwiaty przywodzące na myśl klimat łąki).
fot białe doniczki w łazience

Kwiaty w białych doniczkach: gdzie ich nie stawiać?

Zdecydowanie odpuśćmy sobie wstawianie kwiatków w białych doniczkach na oknach, w których mamy białe firanki. Cały efekt rozmaże się. Białe doniczki nie będą też dobrze wyglądały, gdy usadowimy je na tle ściany w kolorze pastelowym (czyli np. błękitny, pudrowy róż, czy morelowy).

białe doniczki

Białe doniczki na białym tle

Białe doniczki: jakie kwiatki dobrać?

Z białymi donicami najlepiej współgrają kwiatki o zdecydowanych kolorach i o określonych kształtach. Jak wspomniano wyżej, kompozycje przywodzące na myśl takie, które został zrobione z różnorodnych kwiatów łąkowych nigdy nie sprawdzą się z żadnego rodzaju bielą jeśli chodzi o doniczki.

Dodatkowo też, odradza się wstawianie kaktusów do białych doniczek:

Zasada jest tutaj prosta: jeśli potrzebujemy dłuższej chwili, aby przyjrzeć się kwiatkowi, aby dostrzec wszystkie jego kształty, wówczas na pewno nie dobierajmy do niego białej donicy. Kwiaty do białych doniczek muszą mieć charakter i jak najbardziej przejrzyste kształty: geste ulistnienie, niewiele wystających gałązek itp.

Aranżacje z białymi donicami

Na zdjęciu poniżej mamy przykład niezbyt korzystnie dobranego koloru donicy do kwiatka: biała donica nie wygląda dobrze z kwiatkiem o niezbyt gęstym listowiu.

duża biała donica

Uroda rośliny gdzieś zagubiła się, a potencjał, jaki daje bardzo dobra donica, niestety nie został wykorzystany. Dodatkowo, należy zwrócić uwagę na to, jak zaaranżowano wnętrze, w którym ustawiono donicę: jest to jasne pomieszczenie, w którym balustrada schodów ma cienkie pręty. Kwiatek gubi się w gąszczu tych wywijasów.

Biała czy szara donica?

Poniżej zobaczymy, o ile lepiej wygląda sytuacja, gdy w jednolicie szarym wnętrzu zastosuje się jednak donice o zdecydowanym, skontrastowanym odcieniu:

szara duza donica na kwiaty

Dla kontrastu, ta sama aranżacja, ale z białą donicą:

biala duza podswietlana donica

Jak widzimy, biały kolor sprawia, że aranżacja blednie, kwiatek ginie w tłumie, a całość nie wygląda efektownie. Sam fakt, że donica w drugim przypadku jest podświetlana, być może wygląda dobrze na żywo – prawdopodobnie ociepla pomieszczenie. Jednak te zdjęcia to wskazówka mówiąca, dlaczego należy uważać bardzo na biały kolor dobierając doniczki do kwiatów.

Na zdjęciu poniżej mamy kolejny przykład tego, że nie należy ustawiać białej donicy ani na tle białej firanki, ani na tle białej ściany.

biała wysoka donica

Dodatkowo też, unikajmy ustawiania białych donic z kwiatkami we wnętrzach, które mają duże przeszklenia na ścianach oraz które są bardzo jasne.
białe donice
Tutaj biała doniczka zupełnie zgubiła się na tle jasnej ściany. Fot. Lovingit

0 Comments

Leave a Comment

This is a Sidebar position. Add your widgets in this position using Default Sidebar or a custom sidebar.