Pierwsze wrzosy zakwitają już w połowie sierpnia i kwitną nawet do końca października. Wrzosy w doniczkach są często używane do tworzenia jesiennych stylizacji na balkonach i tarasach. Nic dziwnego: mogą stać na zewnątrz nawet gdy wieje i pada. Warto zainwestować w kilka doniczek wrzosów kupując je we wrześnio, właśnie wtedy ceny tych roślinek spadają do minimum.

wrzosy na balkonie jesienna stylizacja balkonu

Wrzosy w doniczkach doskonale wyglądają w jesiennych stylizacjach balkonów i tarasów

Czy wrzos trzeba przesadzić po zakupie?

Wrzosy, które kupujemy w doniczkach w centrach handlowych prawie zawsze trzeba przesadzać do większego pojemnika. Standardowo, dla jednego pędu wrzosu potrzebna jest donica o średnicy około 15 cm. Przesadzając wrzosy do innej doniczki zadbajmy o to, aby roślina pozostawała na tej samej głębokości, w jakiej usadowiono ją w sklepie. Nie może być zbyt płytko, bo w miarę regularnego podlewania wymyjemy z wierzchu warstwę gleby, odsłonimy korzenie i wrzos zacznie szybciej obumierać. Gdy wkopiemy wrzos zbyt głęboko do doniczki, powstanie ryzyko, że roślinka zgnije.

Jakie doniczki na wrzosy?

Wrzos w wiklinowej doniczce na balkonie

Wrzosy dobrze wyglądają w doniczkach wykonanych z naturalnych materiałów

Z uwagi na to, że wrzos potrzebuje dość dużo wolnego miejsca, najlepiej jest sadzić krzaczki w długiej donicy balkonowej. Standardowo, roślinka powinna mieć odpływ, a na wierzchniej warstwie warto wysypać coś, co zapobiegnie nadmiernemu wysychaniu podłoża. Może to być warstwa kory drzewnej, uzbieranej w podłoża w czasie lata. Na dnie wysypmy warszawę drenażową (doskonale sprawdzi się standardowy keramzyt).

Dlaczego wrzosy lubią torfowe podłożę?

Wrzosy najlepiej rozwijają się w torfowym podłożu, bo jest to roślina, która potrzebuje kwaśnego podłoża. Optymalne podłoże dla tej rośliny znajduje się w zakresie 3,5 do 5 pH. W centrach ogrodniczych i kwiaciarniach znajdują się ziemie do kwiatów odpowiednie dla wrzosów. Jeśli pozostał nam worek ziemi pod rododendrony, możemy wykorzystać go właśnie dla wrzosów. Uniwersalna ziemia do kwiatów z kwiaciarni nie sprzyja wrzosom. Zamiennie dla ziemi kwiatowej, dla wrzosów można pokusić się nawet o zakup czystego torfu i wysadzić je w całości właśnie w takim podłożu.

Gdzie ustawić wrzosy?

wrzosy w skrzynce - jak zaaranżować wrzosy w doniczkach na balkonie?

Kolejny ciekawy pomysł na aranżację wrzosów to ustawienie doniczek w skrzynce zbudowanej z drewna paletowego

Mimo że wrzosy są kwiatami jesiennymi, nie każdy z nas wie, że nie lubią ani cienia, ani wiatru! Koniecznie ustawmy je w miejscu, w którym delikatne gałązki wrzosu nie będą naruszane przez wiejący wiatr. Ze względu na to, że wrzosy mają delikatny i płytko osadzony system korzeniowy, łatwo jest go naruszyć nawet przez najmniejszy podmuch. Roślina narażona na takie warunki nie będzie się dobrze rozwijała.

Czy wrzosy doniczkowe mogą stać w domu?

Wrzosy to z natury rośliny ogrodowe: nadają się do uprawy zewnętrznej i nie będą dobrze się czuły w ogrzewanych pomieszczeniach. Ogrodnicy radzą, aby wrzosy wstawiać do domu tylko na kilka dni, po czym należy wynieść je jednak na balkon lub taras! Jeśli już wstawiamy wrzosy do pomieszczenia, ustawmy je w miejscu nasłonecznionym, ale jednocześnie jak najdalej położonym od sztucznego źródła ciepła, jakim jest kaloryfer.

Z czym zestawić wrzosy?

Wrzosy pięknie wyglądają samodzielnie, jak i w grupie. Gdy zechcemy tworzyć większe kompozycje kwiatowe w gruncie, gdzie wrzosy będą grały główną rolę, wówczas sięgnijmy po inne rośliny z rodziny wrzosowatych. Mają podobne wymagania glebowe (czyli potrzebne będzie kwaśne podłoże). Doskonale tutaj sprawdzą się kompozycje złożone z iglaków karłowatych. Można dodać też hortensję ogrodową. Hortensja, gdy gleba jest odpowiednio zakwaszona, zakwitnie na niebiesko. Warto dodać do niej wrzosy o odcieniu białym. Z wrzosami dobrze w parze będą rósł też azalie i rododendrony.

wrzosy w okrągłej doniczce

Wrzosy można sadzić grupowo. Na zdjęciu: wrzosy w okrągłej doniczce

0 Comments

Leave a Comment

This is a Sidebar position. Add your widgets in this position using Default Sidebar or a custom sidebar.