Wśród rozlicznych chorób, które mogą zaatakować nasze pomidorki koktajlowe zasadzone w doniczkach na balkonie, jest rak. Nowotwór roślin niejedno ma imię, my jednak postaramy się podpowiedzieć, jak rozpoznawać pierwsze objawy i jak przeciwdziałać rozwojowi raka na roślinkach doniczkowych balkonowych!
Rak wprawdzie najchętniej i najszybciej rozwija się w drzewach leśnych, jednak tak naprawdę wszystkie rośliny są nim zagrożone. Rak roślin zazwyczaj bierze się z bakterii lub wirusów. Pierwsze objawy widoczne są w łodygach oraz w pędach. Doprowadza do gnicia roślinki oraz do powstawania zapadających się ran w strukturze wyżej wymienionych części roślin. gdy dotyka zdrewniałej części rośliny, ta próchnieje. Co ciekawe, rak roślin doprowadza do tego, że te rozrastają się niekiedy w niekontrolowanym tempie i kierunku. Powstają liczne deformacje.
Jak rozpoznać, że pomidorki na balkonie mają raka?
Rak na roślinach rozpoczyna się od mokrego, bakteryjnego zacieku. Gdy rak przebiega w utajonej formie, wówczas możemy zaobserwować, że liście pomidorków, mimo dobrego karmienia, zwijają się lub pojawiają się na nich żółte plamy. Rośliny też czasami więdną właśnie przez raka. O ile więdniecie i zwijanie się liści to objawy najróżniejszych chorób, o tyle już jeśli zauważymy malutki plamki na liściach, które to plamki po jakimś czasie zapadają się w głąb, wówczas możemy być pewni, że może to być objaw toczącego roślinę raka.
Owoce pomidora, które są porażone rakiem, często mają bardzo przylegające szypułki – zwróćmy na to uwagę również kupując pomidory na miejscowym bazarze, który nie jest kontrolowany przez żadne urzędy monitorujące choroby roślin, których warzywa i owoce są w obrocie spożywczym.
Jak walczyć z rakiem roślin?
Niestety, walka tutaj najczęściej jest skazana z góry na niepowodzenia. Nie bez powodu rak jest uznawany za jedną z najgroźniejszych chorób roślin. Zupełnie tak jak u człowieka. Najważniejsza jest profilaktyka. Najsilniejszy przebieg rak ma w przypadku, gdy zaatakuje drzewo wiśni lub śliwy. Gdy wytkniemy zainfekowaną rakiem część rośliny, koniecznie przetrzyjmy ją Funabenem. Usunięte części roślin trzeba koniecznie spalić – nie nadają się w dalszej kolejności na kompost.
W sklepach ogrodniczych znajdziemy oczywiście środki, które pozwalają walczyć z rakiem pomidorów. Ogrodnicy jednak twierdzą, że walka może być wyczerpująca, finansowo też nieopłacalna. W przypadku pomidorków uprawianych na balkonie w doniczkach, zdecydowanie lepiej jest posadzić je na nowo, ale już w innych doniczkach i oczywiście nie z użyciem tej samej ziemi.
Jak uchronić pomidory przed rakiem?
Przed wysiewem konieczne jest odkażanie (ale nie gotowanie) nasion pomidorów. Wato też odkażać narzędzia, których używamy do pielęgnowania pomidorków. Przed rakiem pomidorków uchronimy się oczywiście też wtedy, gdy nie będziemy wysiewać ich w ziemi, w której uprzednio występowały jakiekolwiek znamiona raka na roślinach.