czwartek, 3 kwietnia, 2025

Storczyki są piękne, jednak mają opinie wymagających w uprawie. Wielu z nas narzeka na to, że żaden storczyk w doniczce nie wytrzymał dłużej niż jednego sezonu w doniczce.

Co zrobić, aby storczyki dobrze rosły?

Kluczem do sukcesu w uprawie storczyków jest stworzenie im takich warunków, jakie mają w naturze. W praktyce jednak problem polega na tym, że storczyki występują praktycznie na każdej szerokości geograficznej i trudno rozpoznać, z jaką dokładnie odmianą mamy do czynienia, gdy jesteśmy w sklepie. Jedne storczyki w naturze korzenią się w ziemi, a inne na gałęziach drzew (te drugie wymagają właśnie trzymania w przezroczystej doniczce, rzadkiego podlewania i lekko rozproszonego światła słonecznego). Natomiast te storczyki, które w naturalnym środowisku wyrastały w glebie, potrzebują znacznie częstszego podlewania, a ich korzenie powinny być w całości umieszczone w często nawadnianej glebie. Powinny mieć też znacznie mniejszy dostęp do światła słonecznego.

Czy storczyki potrzebują nawozu?

Od tego, czy storczyki w naturalnym środowisku wyrastają w glebie, czy na gałęziach drzewa, zależy też ich zapotrzebowanie na substancje odżywcze. Gdy storczyki z gałęzi drzew trafiają do uprawy domowej, będą potrzebowały znacznie mniejszego nawożenia niż gatunki wyrastające naturalnie z gleby. Te z gałęzi będą miały grube korzenie – to właśnie w nich magazynują na długi czas substancje odżywcze. Zależnie od tego, z którym tworem mamy do czynienia, powinniśmy moderować ilość nawozów dostarczanych do doniczki.

Jakie jest odpowiednie stanowisko dla storczyków?

Storczyki nie znoszą przeciągów. Nie wolno stawiać ich na parapecie tych okien, które są często otwierane w celu przewietrzenia pomieszczenia – nawet latem. Osłabia je bowiem nie tylko mroźny podmuch zimowego powietrza, ale także letni gorący przeciąg. Lepiej, gdy stoją w kącie pomieszczenia, gdzie jest najmniejszy przewiew.
Więcej o tym, czy można stawiać storczyki w kuchni tutaj, a tutaj o tym, czy storczyki dobrze rosną w łazience.

Jak podlewać storczyki?

Poza wspomnianym nadmiernym wystawianie storczyków na wiatr oraz nadmiernym nasłonecznieniem, częstym problemem jest podlewanie. Korzenie tych kwiatów doniczkowych lubią przede wszystkim oddychać – nie mogą być stale zalewane wodą, ani tym bardziej nie mogą stać w wodzie!

Uwaga na storczyki ze sklepów!

Często spotykanym widokiem jest trzymanie przezroczystych doniczek ze storczykami w wanience zanurzonej w wodzie – tak robi się w sklepach, aby zaoszczędzić energię i czas poświęcany na ręczne podlewanie każdej doniczki. Wedle przekonania, że korzenie będą czerpały wodę z mokrego podłoża, ustawia się kwiatki w takim środowisku na wiele dni. Dodatkowo, naświetla się je sztucznymi lampkami, aby wyglądał dobrze. Efektem tego jest sytuacja, gdy przychodzimy do domu z przesuszonym i straumatyzowanym kwiatkiem. Zdarza się, że roślinka trzymana w ten sposób w sklepowych warunkach bywa już nie do odratowania – wszelkie zabiegi pielęgnacyjne, jakie podjęlibyśmy nad nią, skazane są na niepowodzenie.

Kąpiel dla storczyków

W naturze, roślinki te przyzwyczajone są do czerpania wody z okresowych ulew. Kumulują wtedy wodę w korzeniach i uwalniają ją w następnych dniach w razie potrzeb. Do takich przyzwyczajeń należy dostosować nasze podlewanie storczyków w domu – lepiej jest urządzać im rzadką kąpiel (czyli przelewać kwiatek obficie, trzymaj ac doniczkę nad zlewem), zamiast regularnie dolewać im małych dawek wody raz na 2-3 dni. Storczyk powinien mieć okresy suszy – warto sprawdzać palcem, czy naprawdę jego korzenie mają sucho. Jeśli są mokre, warto wystawić na krótko storczyk na słoneczny parapet lub postawić doniczkę na kilka godzin w pobliże kominka lub kaloryfera.

0 Comments

Leave a Comment

This is a Sidebar position. Add your widgets in this position using Default Sidebar or a custom sidebar.