Czasy, gdy sztuczna trawa na balkonie lub na tarasie wyglądała źle, w kierunku BARDZO źle, wreszcie się skończyły. Dziś już w sklepach znajdziemy pokrycie podłogowe zewnętrzne imitujące trawę w taki sposób, że efekty są piorunujące: trawa wygląda na naturalną, jest miękka i przyjemna w dotyku. Poniżej nieco więcej o tym ciekawym i coraz bardziej popularnym zamienniku dla desek i płytek tarasowych.
Syntetyczna trawa jest niezwykle popularna wśród Niemców, Belgów oraz Francuzów. Uwielbiają ją Holendrzy, a także Duńczycy i Brytyjczycy. Gdy udamy się do jednej z luksusowych londyńskich dzielnic, szybko dostrzeżemy bardzo przytulnie urządzone balkony i tarasy na dachach ze sztuczną trawą jako tym elementem, który wprowadza świeżość i dodaje szyku aranżacji. Zwłaszcza, gdy na takim tarasie umieszczona jest duża nowoczesna szklarnia ogrodowa lub gdy mieszkańcy pokuszą się o stworzenie zadaszenia z naturalnych drzew.
Wykładzina ze sztucznej trawy sprzedawana na metry
Sztuczna trawa sprzedawana jest w rolkach. Kupujemy towar na metry. Po przywiezieniu go do domu, wycinamy z płachty taki kształt, jakiego potrzebujmy. Wystarczy posłużyć się w tym celu zwykłym nożykiem. Jedni decydują się na wyłożenie całości tarasu lub balkonu sztuczną trawą, inni lokują ją tylko fragmentarycznie, łącząc zgrabnie trawiaste powierzchnie z nawierzchnią wyłożoną drewnianymi płaskimi pniakami drzew, kawałkami drewna, płytkami ceramicznymi lub kamiennymi. Sztuczna trawa będzie doskonałym podłożem pod plac zabaw zainstalowany na większym tarasie, a także jako element ozdobny dla roślin, które ustawimy tam w doniczkach. Wiele osób decyduje się na to, aby wykładzina ze sztucznej trawy znajdowała się bezpośrednio w strefie relaksu, a więc tam, gdzie mamy leżaki ogrodowe, krzesła lub kanapy ogrodowe. Sztuczna trawa dobrej jakości będzie przyjemnie drapała nas w stopy, działając jak masaż. Po deszczu, będzie przywodziła zroszoną prawdziwą trawę, która przyjemnie orzeźwia skórę.

Jak wybrać sztuczną trawę na balkon i na taras? Na co zwrócić uwagę?
Gdy zastanawiamy się, gdzie kupić sztuczną trawę, odpowiedź jest prosta: tam, gdzie produkty mają najlepsze opinie. Najłatwiej jest skorzystać z rekomendacji znajomych: jeśli widzieliśmy dobrej jakości poszycie ze sztucznej trawie na żywo, nie obawiajmy się zapytać o to, gdzie gospodarz kupił konkretny produkt. Z pomocą przyjdą również grupy dyskusyjne w mediach społecznościowych – są one dotąd jeszcze nieopanowane do reszty przez osoby uprawiające marketing szeptany i istnieje szansa, że pytając o to, gdzie kupić sztuczną trawę dobrej jakości, otrzymamy sensowną i niepodyktowaną zyskiem odpowiedź od jednego z użytkowników. Pomocne może okazać się również poszukiwanie dobrej jakości trawy sztucznej na balkon i taras na popularnych aukcjach internetowych. Tam, gdzie widać dużą sprzedaż i popularność produktu, tam najprawdopodobniej jest też dobra oferta.
Przeglądając oferty zakupu sztucznej trawy na balkon i na taras, należy koniecznie zwrócić uwagę na jej zabarwienie. Jedne egzemplarze będą miały wiosenno-seledynowy odcień, inne będą zaszczycać nasz balkon zgniłą, dojrzałą zielenią sierpniowego lata.
Pamiętajmy również, że w przypadku zakupu sztucznej trawy, niska cena najczęściej idzie w parze z niewystarczająco dobrą jakością produktu. Najtańsze trawy sztuczne w rolce kosztują po około 15 zł za metr. Produkty tego rzędu cenowego niestety są chropowate nieprzyjemne w dotyku. Im wyższa cena, tym bardziej naturalny wygląd trawy oraz tym lepszej jakości tworzywo sztuczne, z którego zbudowana jest wykładzina. Tworzywa sztuczne o dobrej strukturze będą odbarwiały się znacznie wolniej. Dodatkowo, jedynie te droższe wykładziny trawiaste mają podłoże podziurkowane, co ułatwia odprowadzanie z nich wody.
Jak dbać o sztuczną trawę na tarasie?
Podłoga ze sztucznej trawy jest prosta w utrzymaniu jej w czystości. Wystarczy odkurzyć ją odkurzaczem – tym samym, którego używamy do czyszczenia dywanów w domu. Jeśli jest mokra, należy ją po prostu zostawić do wyschnięcia. Woda sama wyparuje, w środku nie wytworzy się wilgoć, bo podłoże jest w całości zbudowane z tworzywa sztucznego.