czwartek, 3 kwietnia, 2025

Wiecie, po czym można poznać, że macie już 35 lat, mimo że wyglądacie na znacznie mniej? Po tym, że nie usiądziecie do pracy przy komputerze na zwykłym krześle. Po prosty nie uda Wam się wysiedzieć 8 godzin w taki sposób. A na pewno już nie będziecie, jak to bywało kiedy mieliście po 18 lat, przebywali przez długie godziny w pozycji krewetki, zwinięci, powyginani na siedzisku do granic możliwości. I co najważniejsze bez bólu pleców i stawów po takim długim maratonie. W pewnym wieku więc, kupno dobrej jakości siedziska do pracy jest niemal tak samo ważne jak pilnowanie wymiany oleju w aucie. Po prosty wiecie, że bez tego ani rusz.

Jaki fotel ergonomiczny wybrać? Ze skóry, czy z siatką na siedzisku? Z podnóżkiem, czy bez? Z miękkim siedziskiem, czy przeciwnie – najważniejsze jest, aby dobre wyprofilowanie oparcia się zgadzało? Zacznijmy od wymiarów. Oto kilka zalecanych wymiarów fotela biurowego:

  1. Wysokość oparcia: około 50-60 cm
  2. Szerokość siedziska: około 40-50 cm
  3. Głębokość siedziska: około 40-50 cm
  4. Wysokość -siedziska: regulowana od około 40 do 60 cm
  5. Wysokość podłokietników: około 20-25 cm nad siedziskiem

Kwestia wymiarów jest jednak indywidualna i musi być dostosowana do naszego wzrostu oraz ogólnych gabarytów. Na przykład, głębokość siedziska, gdy będzie nieodpowiednio dobrana, może sprowokować nas albo do garbienia się (zbyt głębokie siedzisko) albo do przybierania takiej pozycji, jakbyśmy mieli spaść z fotela, co jest destabilizujące dla naszego kręgosłupa i powoduje spory dyskomfort.

Na rynku znajdziemy modele już za 200-300 zł. Trzeba jednak koniecznie na początku na takim fotelu usiąść i sprawdzić, jak się czujemy. Często są to krzesła bez odpowiednio wyprofilowanego oparcia, niedopasowanego do naturalnych krzywizn naszego kręgosłupa, a siedzenie na nich nie wpływa dobrze na naszą kondycję, zwłaszcza jeśli chodzi o rzeczone 8 h dziennie. Najtańsze fotele tego typu nierzadko nie różnią się bardzo od tradycyjnych krzeseł jadalnianych. Jedyną różnicą, w skrajnych przypadkach,bywa tylko szerokość siedziska, obecność podłokietników oraz specyficzny kształt, odpowiadający oczywiście wizerunkowi meblowi biurowemu.

Co więc sprawia, że fotel do pracy przy biurku jest wygodny? Przede wszystkim musi być to fotel ergonomiczny z funkcją odchylania oparcia. Musi to być też obrotowe krzesło, z możliwością ustalenia takiej wysokości siedziska, jakiej potrzebujemy. Bardzo dobrą opcją jest również możliwość wysuwania siedziska do przodu lub do tyłu, w zależności od potrzeb. Niektóre osoby mogą sobie również cenić możliwość zablokowania oparcia siedziska na wybranej pozycji na trwałe. Dobrej jakości fotele ergonomiczne są też miękkie, sprężyste i dają nam po prostu odpocząć. To takie, z których nie chce się schodzić i najczęściej poczujemy to już na etapie wyboru fotela w sklepie.

Fotel do pracy przy biurku: ze skóry naturalnej, czy z tradycyjną tapicerką materiałową?

Fotel ze skóry naturalnej może być bardziej elegancki i trwały, ale również droższy i wymagający odpowiedniej pielęgnacji. Z kolei fotel z tapicerką ze sztucznych materiałów może być łatwiejszy w utrzymaniu i dostępny w większym wyborze kolorów i wzorów, ale może być mniej trwały i elegancki.

Podsumowanie

Pamiętajmy, że długotrwała praca w niewygodnej pozycji może prowadzić do przeciążeń i kontuzji mięśni oraz stawów, co również może przyczynić się do dolegliwości bólowych. Aby zapobiec bólom karku po całym dniu pracy siedzącej, ważne jest regularne rozciąganie oraz ćwiczenia mięśni karku i pleców, dbanie o prawidłową postawę ciała podczas pracy, częste zmiany pozycji oraz odpowiednie ustawienie stanowiska pracy.

0 Comments

Leave a Comment

This is a Sidebar position. Add your widgets in this position using Default Sidebar or a custom sidebar.