Bambus: w jakich aranżacjach sprawdzi się najlepiej?
Doniczki z bambusami najlepiej odnajdą się w nowoczesnych aranżacjach, czyli np. na balkonach w stylu minimalistycznym, art deco, a nawet marynistycznym). Zdecydowanie poleca się ustawiać doniczki w grupach: pojedyncze pędy bambusa nie są widoczne i nie tworzą tak pozytywnego wrażenia jak wtedy, gdy ustawimy bambusy w jednorodnym rządku. Tworzenie ściany z bambusa zresztą jest jednym z lepszych pomysłów na osłonkę na balkon. W ten sposób, stworzymy z bambusa dobrą ściankę działową między nami a balkonem sąsiada lub zrobimy sobie osłonkę przed wiatrem/słońcem.
Gdy dodatkowo podświetlimy bambusy oddolnie, cała kompozycja nabierze bardzo estetycznego, schludnego i nieco chłodnego, ale też skrajnie nowoczesnego wyrazu. Zdecydowanie też bambusy lepiej odnajdą się na miejskich balkonach, na nowoczesnych osiedlach (przykład widzimy na zdjęciu po lewej). Nieco gorzej na balkonach lub werandach przylegających do wiejskich domków lub domków urządzonych w stylu rustykalnym. Mogą być alternatywą dla iglaków (tui lub choinek sadzonych w większych balkonowych doniczkach). Zimą, na bambusach możemy rozłożyć światełka, aby ozdobić balkon na święta.
Bambusy na balkonach – plażach i w wiejskich ogrodach
Kolejny styl, w którym bambus odnajdzie się doskonale, to oczywiście koncepcja balkonu oparta na plaży lub na dżungli. Wówczas należy dodać tkaniny z motywami roślinnymi (lub tylko zielone pasy), a także piasek i naturalne słomianki. Bambusy na takim tle wyglądają bardzo naturalnie, ale już całkowicie inaczej niż w aranżacjach minimalistycznych.
Na zdjęciu obok mamy unaocznienie stwierdzenia, że bambus w wiejskiej stylizacji “niknie w tłumie”. Jest to zdecydowanie roślina,która musi grać pierwsze skrzypce w aranżacji. Umieszczona w gąszczu innych roślin nie pokaże całej swojej urody.
Kompozycje z bambusami bardzo dobrze wyglądają, gdy na tarasie jest drewniana podłoga. Płytki, surowy gres czy lastriko niestety nie podkreślają urody tak jak naturalne, ciepłe materiały. Zdecydowanie też poleca się postawić na drewno w kwestii tworzenia tła dla bambusów. Bambusowe tyczki na balkonie na tle ciepłej, drewnianej ściany z desek o poziomej orientacji to bardzo korzystny zabieg aranżacyjny
Jaka doniczka dla bambusa?
Minimalnej wielkości doniczka na bambus powinna mieć 40 cm średnicy. Bardzo ważne jest, aby był to model z przepuszczalnym podłożem. Na dnie doniczki koniecznie trzeba zrobić warstwę drenażową, a odpływy z doniczek powinny być na tyle duże, aby żadna ziemia spływająca po warstwie drenażowej nie groziła blokadą odpływu wody przepływającej przez całą donicę. Bambusy nie znoszą stania w wodzie: szybko wówczas gniją i obumierają. Ze względu na to, że bambusy mogą stać na balkonie mimo panujących niskich temperatur, powinniśmy tym bardziej wybierać dla nich doniczki izolujące korzenie przed mrozem. Czyli wszelkie doniczki ogrodowe o grubej warstwie ścianki z drewna, terakoty, czy też ceramiczne.
Jak dbać o bambusy?
Bambusy najlepiej wzrastają, gdy ustawimy je w częściowo osłoniętym przed słońcem miejscu. Warto zadbać o to, aby ich tyczki nie były wciąż smagane wiatrem, bo to osłabia cały system korzeniowy rośliny. Jeśli istnieje taka możliwość, powinniśmy choć raz dziennie zwilżać liście bambusa wodą. Warto w tym celu zakupić zwykły spryskiwacz w butelce.
Czy bambusy w doniczce powinny zostać wniesione do pomieszczeń na zimę?
Z reguły lepiej jest, gdy bambusy mogą przezimować we wnętrzach mieszkań. Ze względu jednak na to, że decydujemy się na hodowanie wielkich bambusów na balkonach, to zimą jest problem ze znalezieniem tak dużej przestrzeni w mieszkaniu po to tylko, aby ustawić w niej wielki bambusy. Często wiązać się to musi z przeorganizowaniem całej aranżacji. Dlatego wiele osób decyduje się na pozostawienie bambusa na balkonie lub na tarasie na zimę. I wielkich tragedii nie ma: większość gatunków i większość egzemplarzy kwiatków, o ile były dobrze prowadzone w czasie lata, przeżywa spokojnie nawet skrajne mrozy. Ułatwimy sobie oczywiście, gdy owiniemy doniczkę otuliną.
Bambusy na mały balkon: który gatunek kupić?

Decydując, który bambus kupić, zwróćmy uwagę na to, jak dany gatunek będzie rozrastał się w przyszłości
Bambusy rosną bardzo szybko. Jeśli mamy mały balkon, powinniśmy kupić ten rodzaj bambusa, który rośnie najwolniej – poleca się tutaj zainwestować w gatunek Fargesia jiuzhaigou. Jest to czerwony bambus, który nie rozsadzi nam doniczki już po pierwszym sezonie. Bambus Fargesia wybierajmy również wówczas, gdy decydujemy się na bambusową ściankę na balkonie. Ten typ bambusa rośnie bardzo prosto, nie rozwidla się na wszystkie strony i nie wykrzacza się. Dzięki temu też dobrze sprawdza się na niewielkim balkonie: bo zajmuje po prostu mało miejsca.
Inne popularne w Polsce wśród balkonowców bambusy to Simba oraz Volcano. Te dwie jednak nie do końca dobrze sprawdzą się w niewielkiej przestrzeni: rozrastają się na boki (szczególnie ten pierwszy). Drugi natomiast – Simba – rośnie w kształt litery V, czyli dolne tyczki rozchylają się ku górnym partiom, gdzie bambus zaczyna być bujny. Dwa ostatnie gatunki bambusów mają większe i dłuższe listki niż model pierwszy, czyli Fargesia jiuzhaigou. Wszystkie 3 gatunki jednak są dobre do upraw doniczkowych ze względu na to, że ich system korzeniowy rośnie zdecydowanie najwolniej spośród dziesiątek innych odmian bambusa.
Jak nawozić bambusy w doniczkach?
W nawożeniu bambusów szczególnie ważną rolę odgrywa nawożenie środkami o wysokiej zawartości azotu. W niektórych sklepach znajdziemy nawozy przystosowane do roślin bambusowatych. Nawozy tego rodzaju działają długoterminowo. Nawożenie bambusów jest szczególnie istotne, gdy posiadamy roślinę w doniczce, a nie osadzoną w gruncie.
Wraz z adekwatnym stosowaniem nawozów, warto zadbać o równomierne podlewanie tych roślin. Nawadnianie powinno odbywać się równomiernie – nie należy bambusów przelewać. Warto stosować w tym przypadku specjalne kule nawadniające, dostępne w wielu sklepach ogrodniczych. Umożliwiają one lekkie dozowanie wody do podłoża przez cały czas, gdy znajdują się w doniczce.