czwartek, 3 kwietnia, 2025

hiacyntyTeraz, gdy nastał październik, większość prac ogrodowych skupia się na przygotowaniach do zimy: czyszczeniu ogrodu i zabezpieczaniu roślin przed przymrozkami. Z drugiej jednak strony, jesień jest też czasem wysiewu niektórych roślin, które kwitnąć będą wiosną. Do jednych z najwdzięczniejszych kwiatów, które możemy teraz posadzić, są hiacynty, wysadzane z cebulek. Jeśli zabierzemy się za wysadzenie hiacyntu teraz, zakwitnie już na Święta Bożego Narodzenia. Strategicznie najlepszym momentem jest oczywiście wysiew w grudniu: wówczas otrzymamy hiacynty na Wielkanoc. Poniżej podpowiadamy, jak zasadzić hiacynt w doniczce, aby wiosną wyglądał tak jak na zdjęciu obok!

Hiacynty: w ogrodzie czy w domu?

Po raz pierwszy, warto wysadzić hiacynty w doniczce: robimy to późną jesienią, wówczas zakwitną wiosną i pozostaną kolorowe do połowy maja. Gdy okres kwitnienia zacznie się kończyć, należy hiacynt zasuszyć i odłożyć na zimę do chłodnego i ciemnego pomieszczenia (do doniczki). Wówczas hiacynt będzie się ukorzeniał. Wiosną można wkopać taki ukorzeniony zaczątek roślinki do ziemi. Być może nie będzie kwitnął ponownie już tego samego sezonu, jednak można spodziewać się, że z czasem kwiatek na pewno przyjmie się i pojawią się nowe kwiatki.

Hiacynty w domu – jak ukorzeniać i kiedy posadzić w doniczkach?

Na początku kupujemy dobrej jakości cebulki ( o tym, jak wybrać dobre cebulki, piszemy poniżej). Wkładamy je do piwnicy, do nieogrzewanej oranżerii lub nawet na górne półki lodówki. W niskiej temperaturze, cebulka będzie się dobrze ukorzeniać.

Jak długo ukorzeniać cebulkę hiacynta?

Okres oczekiwania na ukorzenienie może trwać od dwóch do nawet trzech miesięcy. Gdy zauważymy, że system korzeniowy powstającego kwiatka jest już dobrze widoczny (pojawiają się wystające korzenie z cebulki), wówczas można wsadzić hiacynt do doniczki. Zamiennie, hiacynt można na początku umieścić w naczyniu z wodą, wówczas będziemy mieli pewność, że akcja zakończy się sukcesem. Dopiero gry roślinka odpowiednio się wzmocni, można przesadzić ją do doniczki z wodą.

Jaka ziemia do sadzenia hiacyntów w doniczkach?

Najlepsza ziemia do prowadzenia uprawy hiacynta to specjalistyczna ziemia przeznaczona do upraw roślin cebulowych. Możemy kupić ją w sklepie ogrodniczym. Warto także zainwestować w korę drzewną, która pozwoli zachować odpowiedni odczyn kwasowości w glebie, tak istotny dla prawidłowego wzrostu rośliny.

Jak wysadzać hiacynty w doniczkach, w warunkach domowych?

Po tym, jak roślinka zostanie odpowiednio ukorzeniona, można kwiatek włożyć do doniczki z ziemią. Wkładając ukorzenioną cebulkę do ziemi, zadbajmy aby górna część powstającego hiacyntu wystawała ponad powierzchnię. Koniecznie zadbajmy o to, aby w doniczce nie gromadziła się wilgoć: przydatne będzie wysadzenie jej dna mchem lub kamieniami. Konieczne jest także zadbanie o to, aby doniczka była przepuszczalna.

Następnie, doniczka powinna powędrować ponownie do chłodnego pomieszczenia: optymalna temperatura do dalszego rozwoju rośliny to 4 stopnie Celsjusza.Warto zadbać, aby było to pomieszczenie, w którym powietrze nie stoi: powinno być przewiewne i nienasłonecznione. Gdy zobaczymy, że roślinka wypuszcza pierwsze pędy, konieczne jest wstawienie doniczki do pomieszczenia o wyższej średniej dobowej temperaturze. W najlepszym wypadku jednak nadal nie powinna być to na przykład żadna szklarnia: doniczka nadal powinna być choć częściowo osłonięta na część dnia przed nadmiernym operowaniem słońca.

Hiacynty to kwiaty, które generalnie nie znoszą przegrzewanych pomieszczeń. Nawet gdy zakwitną, konieczne jest trzymanie ich w takich miejscach, gdzie temperatura nie będzie przekraczała 20 stopni Celsjusza w ciągu dnia.

Hiacynty mogą być uprawiane zarówno w doniczkach osłoniętych, jak i w doniczkach przezroczystych: ze szkła lub z plastiku.

Jak kupować cebulki hiacyntów?

Cebulki hiacynta powinny być odpowiednio duże: to właśnie z nich wyrosną najlepszej jakości kwiatki. Im lepsza cebulka kwiatka, tym łatwiej nam będzie też pędzić samodzielnie kwiaty w domowych warunkach. W sklepie zwróćmy uwagę na to, czy cebulki nie są uszkodzone, a także czy są jędrne.

Przesuszone, czy zgniłe cebulki jak najbardziej nie nadają się do sprzedaży: jeśli dostaniemy takowe po zakupie przez internet, możemy je reklamować.
W sklepach dostępne są cebule przeznaczone do pędzenia: tylko one nam zakwitną. Te wykopane z ogrodu, czy te, które już nam raz zakwitły w doniczce, nie powinny być poddawać powtórnemu pędzeniu w doniczce z oczekiwaniem natychmiastowych efektów. Jak napisano wyżej: cebule już raz zakwitłe można wysadzić w ogrodzie i czekać cierpliwie nawet kilka sezonów na ponowne pojawienie się kolorowych kwiatków.

Ciekawostką jest fakt, że po kolorze cebulki możemy określić, jakiego koloru będzie kwiat. Oryginalne hiacynty, czyli hiacynty występujące naturalnie w przyrodzie, mają kolor fioletowy. W obecnych czasach jednak wyprodukowano mnóstwo odmian w warunkach sztucznych. Kupując cebulki na hiacynty, zwróćmy uwagę, czy ich łuski są białe: wówczas oczywiście kwiatki będą białe (ewentualnie żółte). Gdy łupinka jest czerwona, wówczas można spodziewać się, że kwiatki z nich wysadzane będą czerwone, fioletowo-granatowe, tudzież błękitne.

Hiacynt: jaką doniczkę kupić?

Na koniec, słów kilka o tym, jak zaaranżować kompozycję z hiacyntów:

  • Ostatnio modne jest trzymanie hiacyntów w szklanych naczyniach w ten sposób:

:hiacynt w szkle

  • Niektórzy też decydują się na to, aby do hiacyntów dopasować koniecznie doniczkę pod kolor. Wówczas granatowo-fioletowe kwiatki muszą mieć doniczkę w tej samej tonacji.
    hiacynt w fioletowej doniczce
  • Tutaj natomiast mamy hiacynt w metalowej doniczce:

hiacynt w metalowej doniczce

  • My jednak jesteśmy prawdziwymi fanami tworzenia z hiacyntów kompozycji w stylu prowansalskim. Czyli: kwiatki powinny zostać umieszczone w wiklinowych, plecionych koszyczkach, najlepiej bez specjalnego lakieru.

hiacynt w plecionej doniczce

0 Comments

Leave a Comment

This is a Sidebar position. Add your widgets in this position using Default Sidebar or a custom sidebar.