czwartek, 3 kwietnia, 2025

Najlepsze efekty uzyskamy, gdy papryka wyrośnie pod tunelem. Najlepiej tak zorganizowanym, aby temperatura panująca wewnątrz nigdy nie spadała poniżej 22 stopni Celsjusza w dzień oraz 16 stopni w nocy. Jest to dość kłopotliwe w czasie pierwszych wiosennych miesięcy, dlatego niektórzy decydują się na uprawę papryki w tunelach podgrzewanych. Jeśli paprykę pędzimy w tunelu, wówczas należy rozpocząć pracę w marcu. Jeśli tunel jest nieogrzewany, rozsadę należy rozpocząć na początku maja.

Naświetlenie i wilgotność powietrza dla papryki

Poza podtrzymywaniem optymalnej temperatury, papryka potrzebuje naświetlenia. Optimum określa się na poziomie około 3-4 luksów. Do momentu aż nawiążą się owoce, papryka musi mieć też zapewnioną wilgotność powietrza na poziomie 70-75 proc. Po tym jak zakwitną już owoce, wilgotność powietrza powinna wzrosnąć do ok. 80 proc.

Gleba najlepsza dla uprawy papryki

Aby papryka dobrze rosła, należy przygotować dla niej glebę bogatą w próchnicę, o poziomie kwasowości równym 6-6,8. Gleba powinna być przepuszczalna i luźna. Rozlokowując sadzonki, konieczne jest zachowanie około 60 do 80 cm odstępu między rzędami sadzonek oraz około 30 do 50 cm odstępu między pojedynczymi sadzonkami.

Gleba odpowiednia do uprawy papryki będzie zachowywała odpowiednią wilgotność, jeśli pokryjemy ją folią polietylową. Dzięki niej, unikniemy utracie wody oraz zapobiegniemy zachwaszczeniu podłoża.

Jak wygląda uprawa papryki?

Uprawa papryki polega z grubsza na podtrzymywaniu stałego poziomu wilgotności dla rośliny, a także podcinanie liści i owoców, zapewnianie stałej temperatury oraz wietrzenie tunelu. Dzięki fachowo przeprowadzonemu cięciu rośliny udostępniamy jej optymalną ilość światła słonecznego. Prawidłowa pielęgnacja dojrzewającej papryki zakłada również usuwanie tych części rośliny, które wykazują zaburzenia rozwoju (zgniły, zwiędły lub są upośledzone).

Zbiory owoców papryki

Papryka jest rośliną, której pędy powinny rosnąć pionowo. Należy poprowadzić je na sznurkach. Zbiory owoców odbywają się co około tydzień (max. do ok. 12 dni). Doświadczeni hodowcy uzyskują plony na poziomie 25 kg na jeden metr kwadratowy (mówimy oczywiście o szklarniowej uprawie papryki).

Sposoby na dorodne plony papryki

Najlepsze efekty w prowadzeniu upraw papryki osiągniemy, gdy dopilnujemy obfitego jej podlewania w czasie najbardziej gorących letnich dni (lipca i sierpnia). Ciekawostką jest fakt, że papryka źle znosi nadmierne podlewanie w pierwszym okresie rozrostu, czyli w pierwszych pięciu tygodniach od posadzenia. Jeśli przelejemy wówczas roślinę, może grozić jej nadmierny rozrost masy zielonej, a w konsekwencji: załamanie się rośliny pod własnym ciężarem!

0 Comments

Leave a Comment

This is a Sidebar position. Add your widgets in this position using Default Sidebar or a custom sidebar.