Założenie własnej kwiaciarni nie wymaga posiadania wysokiego kapitału. Aby rozpocząć własny interes, wystarczy zamiłowanie do kwiatów, wiedza o tym jak je komponować, a także oczywiście smykałka do handlu oraz zmysł organizacyjny. Przydatna będzie także wiedza o lokalnym rynku, a także wiedza na temat rachunkowości. Na tym ostatnim właśnie wielu traci nerwy. Nie wystarczy wykupić abonament w biurze rachunkowym, aby być zwolnionym z odpowiedzialności dotrzymywania pewnych obowiązków wobec Fiskusa. Konieczne jest na przykład pamiętanie o tym, że obowiązuje nas wymiana kas fiskalnych tradycyjnych na kasy fiskalne online.
Wymiana kas fiskalnych tradycyjnych na kasy fiskalne online
Obowiązek wymiany tradycyjnych kas fiskalnych na kasy online dotyczy wszystkich przedsiębiorców, którzy wykonują usługi lub dokonują sprzedaży na rzecz osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Początkowo termin wdrożenia nowego rodzaju kas miał zamknąć się w 2018 roku. Ze względu jednak na pandemię koronawirusa, terminy znacznie odsunęły się w czasie. Jak obecnie wyglądają? Okazuje się, że zastosowano podział na branże. Jako pierwsze, kasy fiskalne online musiały założyć warsztaty samochodowe (styczeń 2020). Następnie, kasy fiskalne online musialy być wdrożone w hotelach, restauracjach, a także miejsca, w których sprzedaje się paliwa stałe. Od lipca 2021 roku natomiast kasy fiskalne online muszą zostać wprowadzone w zakładach fryzjerskich, w firmach budowlanych, a także na siłowniach, w kancelariach prawnych oraz w salach fitness i gabinetach lekarskich. Jak widać więc, kwiaciarnie mają trochę czasu na prowadzenie kas fiskalnych.
Czym różnią się kasy fiskalne online od zwykłych kas fiskalnych?
Kasy fiskalne online to urządzenia, które łączą się online z Centralnym Repozytorium Kas, który jest prowadzony przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Dzięki temu, dane rejestrowane na kasie są odczytywane przez Skarbówkę natychmiast. Kasę online można kupić np. tutaj: https://netvet.pl/kasy-fiskalne.
Docelowo, kasy fiskalne online znajdą się w każdym przedsiębiorstwie, w którym istnieje obowiązek rejestrowania transakcji przez kasę fiskalną. Do 2023 roku kasy fiskalne tradycyjne przestaną funkcjonować w sprzedaży.
*Więcej informacji tutaj:https://netvet.pl/aktualne-terminy-obowiazkowej-wymiany-kas-fiskalnych-starego-typu-na-kasy-fiskalne-online-w-2021-roku/
Czy prowadzenie kwiaciarnie jest opłacalne?
Prowadzenie własnej kwiaciarni jest marzeniem wielu florystów. Jeśli podejdziemy do tego z głową, będzie to także biznes opłacalny. Wręczanie kwiatów w naszej kulturze jest silnie zakorzenione jako wyraz uczuć, a także jako sposób oddania szacunku. Kwiaty dajemy kobietom na Dzień Kobiet, składamy je w postaci wieńców na grobach, a także kupujemy bukiety dla ozdoby domu.
Na początku, zadbaj o lokal na kwiaciarnię
Lokal powinien mieć duże okno. Jego wielkość nie ma dużego znaczenia. Może to być większe pomieszczenie (wówczas trzeba zadbać o to, aby było stale zagospodarowane, niepożądane jest zostawianie pustych kątów). Równie dobrze jednak wystarczy nawet 20 do 40 metrów kwadratowych. Koniecznie nalezy pamiętać o zapleczu. Lokal można kupić lub wynająć. Alternatywą jest też wydzierżawienie przestrzeni miejskiej i ustawienie na niej budki-pawilonu. Szczególnie pawilony kontenerowe są ciekawostką w ostatnich latach.
Zatowarowanie kwiaciarni
Następnie, lokal nalezy urządzić, zaopatrzyć się w kasy fiskalne i zawrzeć umowę z biurem księgowym, które będzie rozliczało nasze dochody. Należy też zatowarować się wstępnie. Sposób zatowarowywania się będzie opracowywany przez nas jeszcze długo. Tak naprawdę dopiero roczne doświadczenie powie nam dokładnie, jakie ilości kwiatów w konkretnej części miesiąca czy roku będą nam potrzebne. Które gatunki są popularne w lecie, a które w zimie? Jakich kwiatów nie kupować na długo przed Bożym Narodzeniem, a o które nalezy zadbać z dużym wyprzedzeniem, bo np. szybko znikają z hurtowni? Wszystko to tak naprawdę okaże się w trakcie. Jest to jednak ten element pracy nad własną kwiaciarnią, w której przydatne będzie doświadczenie wyniesione z pracy z innej kwiaciarni w przeszłości. Dlatego poleca się zakładanie kwiaciarni osobom, które przeszły kurs florystyczny i które zdecydowały się popracować trochę na etacie w kwiaciarni prowadzonej przez inne osoby. Najlepiej, gdy nasze doświadczenie będzie bogate i popracujemy w kilku miejscach: zarówno w punkcie ustawionym w centrum miasta, o dużym przepływie klientów, jak i w kwiaciarni osiedlowej, w której cykl sprzedaży wyznaczają konkretne okazje.