czwartek, 3 kwietnia, 2025

Mieszkanie w domu z kontenerów to coraz ciekawsza i coraz bardziej popularna alternatywa dla tradycyjnego domu. Poniżej o zaletach i wadach zamieszkania na stałe w domu z kontenerów.

Skąd wziąć dom z kontenerów?

Na rynku istnieje coraz więcej firm, które zajmują się oferowaniem domów z kontenerów. Ich podstawowa zasada działania to… szybkość w wykonywaniu usług. Domy z kontenerów wykonywane są maksymalnie szybko, niepotrzebne jest też długie oczekiwanie na usadowienie takiego domu na działce. W praktyce odbywa się to tak, że po najczęściej 3 miesiącach od zamówienia przyjeżdża do nas specjalny wóz z dźwigiem, który ustawia dom na działce. Wcześniej musimy przygotować odpowiednie podłoże: najlepiej legary lub bloczki betonowe. Pełne fundamenty są tutaj niepotrzebne. Nie ma co się też wygłupiać z piwnicą dla takiego domu.

Czy w domach z kontenerów można mieszkać przez cały rok?

Podstawowe pytanie, które nasuwa się osobom wstępnie zainteresowanym zamieszkaniem w domach z kontenerów jest to, czy możliwe jest zamieszkiwanie w takim obiekcie również w zimie? Co z ogrzewaniem domu kontenerowego?A co jeśli zechcemy mieć w środku kominek? W jaki sposób taki dom z kontenerów jest wentylowany? Czy możliwe jest podłączenie instalacji wodnej do instalacji grzewczej w domu kontenerowym, tak jak w domach tradycyjnych?

Okazuje się, że w nowoczesnych domach z kontenerów znajduje się chyba wszystko, co w tych budowanych metodą tradycyjną:

  • węzły sanitarne
  • toalety
  • ogrzewanie
  • system oświetleniowy
  • wentylacja
  • termy

W konstrukcji takiego domu kontenerowego znajdują się stalowe ramy, na których opierają się cienkie, ale wykonane z nowoczesnych materiałów ściany. Są one niezwykle szczelne i zabezpieczone przed wyciekiem ciepła. Ze względu na to, że poszczególne elementy konstrukcyjne domu z kontenerów tworzone są w fabrykach, na stołach, ryzyko powstawania rozszczelnień jest znacznie mniejsze niż w sytuacji, gdy budujemy domy z drewna czy z cegieł. Stalowe ramy mogą być wypełnione szybami. Uszczelniane są dopiero po posadowieniu na działce. Ścianki działowe w domach z kontenerów montuje się po tym, jak domek przywędruję już na działkę. Podobnie jest z podłogami: panele, gres, czy drewno kładzie się na końcowych etapach budowy takiego domu.

Projekt domu z kontenerów

Aby zbudować dom z kontenerów, niepotrzebne jest kupowanie projektu od architekta. Kilka gotowych projektów takich domków zawsze ma firma, która prowadzi sprzedaż tego typu obiektów. Projekt można z łatwością modyfikować, dokładając poszczególne moduły, zmieniać ich wymiary i inne parametry. Tak duża elastyczność to jedna z podstawowych zalet domów z kontenerów. Podobnie jest z pozostałymi formalnościami wokół budowy domu z kontenerów: aby postawić taki obiekt o powierzchni do 35 metrów kwadratowych, niepotrzebne jest pozwolenie na budowę. Wystarczy zgłosić w urzędzie gminy zamiar zbudowania. Jeśli przez miesiąc nie od zgłoszenia nie otrzymamy sprzeciwu, nasz obiekt budowlany może stanąć na działce w pełni zgodnie z prawem.

0 Comments

Leave a Comment

This is a Sidebar position. Add your widgets in this position using Default Sidebar or a custom sidebar.